16 märts 2011

Kümnest filmist. Lühidalt.

"Plan 9 from outer space" (1959)
http://www.imdb.com/title/tt0052077/

Traditsiooniliselt maailma kõigi aegade kõige kehvemaks filmiks tunnistatud "šedööver" on tõesti kehv. Kunagi paarikümne aasta eest tundus see põnev ja kitšilikus võtmes hästi tehtud pseudoulmekas (mis sest, et me juba siis teadsime, et režissöör Ed Wood võttis oma tööd ise surmtõsiselt) aga nüüd üle vaadates oli kogu lumm lahtunud. Õigupoolest isegi mitte üle vaadates, sest lõpuks ma suutsin ehk poole filmist üle vaadata, ülejäänud sai "edasi keritud". Ikka jube tüütu oli. Ja vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei tundunud see film nüüd enam ka nii halb, et ainuüksi seepärast heade sekka tõuseks.

2/10


"Pop art" (2008)
http://www.imdb.com/title/tt1291647/

Väga nutikas lühifilm olude sunnil massist erinevatest indiviididest ja sellest, milleni "halli massi" hoolimatus, julmus ning lausa otsene vägivald viia võivad. Fookuses on kahe outsider'ist poisi omavaheline sõprussuhe ning nende suhestumine välismaailmaga. Annab taaskord alust juba vanadel teemadel mõtisklemiseks.

10/10


"Chasseurs de dragons" (2008)
http://www.imdb.com/title/tt0944834/

Paar aastat varem populaarsust nautinud prantslaste multikaseriaali järjeks tehtud täispikk film end draakoniküttideks nimetavatest pisisulidest, kes vastu nende endi ootusi saavad kõigepealt endale kaela peale seiklusi ihkava tüdrukutirtsu ning lõpuks satuvadki silmitsi mitmete vastikute lohelaadsete elukatega. Tegevus toimub "Avatari" Pandoraga sarnanevas maailmas, kus gravitatsioon käitub omanuhti ainult talle endale teada olevate reeglite järgi ning mille nutikate karakteritega tegelaste seikluslik elu toimub hästi välja joonistatud arhitektuuriga maailmakildudel. Esindatud on soliidne kollektsioon viiteid inimkonna arhitektuuriklassikale, alates kasvõi näiteks Rooma akveduktidest ning lõpetades Hiina müüri või Angkori templitega.

7/10


"The X files: I want to believe" (2008)
http://imdb.com/title/tt0443701/

Hea küll, X-files võis ju omal ajal tõesti olla teerajaja aga no see teine pik film oli ikka kaunikesti hambutu ja üritas vaid kunagi nii kindlal kassamagnetipaaril Mulder-Scully mängida. Ebaõnnestunult. Vaadake parem kasvõi brittide Torchwoodi. :)

5/10


"Being human" (2008-2011 - kolm esimest hooaega)
http://www.imdb.com/title/tt1349938/

Brittide (NB! Mitte segi ajada ameeriklaste samanimelise ja sama sarja remake'ga!) vampiiri-libahundi-vaimu seriaali kolmas hooaeg lõppes alles möödunud pühapäeval. Kahjuks küll ühe peaosalise surmaga. Kuna vampiir Mitchelli mänginud Aidan Turner on praeguseks juba Uus-Meremaale "Kääbiku" võtetele sõitnud, püüab seal päkapikk Kili'ks ümber kehastuda ning veedab järgmised 2-3 aastat selle projekti külge seotuna, siis ei jäänudki tegijatel just muud võimalust üle. Nagu stsenarist ühes intervjuus ütles: "On parem kui me kirjutame ta tegelaskuju seriaalist usutavana välja ja ei pea järgmise hooaja alguses filmima stseeni, kus kõik ülejäänud peategelased seisavad värske haua juures ning keegi poetab pisarate vahele ohke: "Kes oleks võinud arvata, et ta mesilaste vastu allergiline oli... Nuuks!"

Esimesed kuus osa (ehk siis esimene hooaeg) olid sellised "noh jah, no oli kah aga vaatame, ehk läheb paremaks...". Läkski (või oli selle põhjuseks vana hea seebisündroom ehk siis tegelaste ja nende "eludega" harjumine?) ja teise ning kolmanda hooaja kummagi kaheksa seeriat olid praktiliselt kõik üle keskmise head. Ja omasid häid dia- ning monolooge. Hiljuti kuulutati välja ka aasta pärast linastuv neljas hooaeg ja kuigi ilma Mitchell'ita, võiks nad seda juba kiiremini filmima hakata. :)

Üks lohutus on sarja vaesumisele tegelikult veel. Sellest aastast hakkas pihta ka seriaali spin-off  "Becoming human" ja juba tuttavas maailmas elava üleloomuliku seltskonna noorema generatsiooni elu ei ole teps mitte vähem keeruline.

"Being human" saab esimese kolme aasta eest kokku aga tublid kaheksa punkti kümnest.

8/10


"Hot tub time machine" (2010)
http://www.imdb.com/title/tt1231587/

Keskealiste meeste "koolipoistefilm" pisukese ulmemomendi, läbu, viina ja naistega. On küll omamoodi 1980ndate deja vu (nii otseselt kui kaudselt) aga minus mingit suuremat elevust küll ei tekitanud. Paaris kohas vist küll pupsusin natuke naerda aga lõppkokkuvõttes pani see kõik siiski lihtsalt õlgu kehitama. Hää küll, Chevy Chase teenib oma saladusliku remondimehe rolli eest natuke punkte juurde. Aga isegi siis koos selle mööndusega koondhinne kuhugi sinna skaala keskele.

5/10


"Weird science" (1985)
http://www.imdb.com/title/tt0090305/

Erinevalt eelmisest oli see kaheksakümnendatest pärinev ja selle žanri ühe suurima spetsialisti John Hughes'i kirjutatud ning lavastatud "päris" "koolipoistefilm", kus kaks nohikut loovad endale arvuti abil igavese ässa naise, kes loomulikult ellu ärkab ning hakkab muude põnevate asjade kõrval poisse ka meesteks vormima. Omaaegne klassika, mida oli praegu kaunis itsitamaajav vaadata. Natuke nostalgiline kah kuigi ma hästi ei saagi enam aru, miks ma omal ajal (kas see vabandab, et seda küll üsna lühikest aega, sest siis tuli vist juba River Phoenix'i crush peale?) Ilan Mitchell-Smith'i üheks maailma nunnuimaks kutiks pidasin. :)

8/10


"Jackass: The lost tapes" (2009)
http://www.imdb.com/title/tt1600413/

Kõik ilmselt teavad, mis asi on "Jackass" ja millise kastmega seda süüakse. Ning kui sellest nõndanimetatud filmist "inimparve" sketš välja jätta, siis järele jääb puhas jura ja ajaraiskamine.

2/10


"Land of the lost" (2009)
http://www.imdb.com/title/tt0457400/

Ammu klassikaks saanud seitsmekümnendate aastate teleseriaali järgi vändatud film, mis mängib mitmes mõttes (tulnukate leebelt öeldes vanamoodne disain, paljude erinevate seikluste kokkukuhjamine ühte üsna lühikesse filmi jne) kaunis riskantset mängu ja tuleb sellest ohtude keeristormist ometigi hiilgavalt välja. Loomulikult kilbiga.

Aasta parim seikluskomöödia vähemalt nende seast, mida mina nägema juhtusin.

9/10Sanctum (2011)
http://www.imdb.com/title/tt0881320/

Tõtt-öelda jõudsin ma seda filmi vaatama puhtjuhuslikult. Mul sattus enne järjekordset kohtumist Professoriga (Lokalveränderung!) pealinnas paar tundi vaba aega olema ja Solarise ees püüdis pilku selle filmi reklaam, millel lisaks suurelt kiri "James Cameron". Tüüpiline tõmmekas, sest seda, et Cameron ise vaid üks filmi produtsentidest oli, avastasin ma tükk aega hiljem. Ja siis oli juba hilja. Aga ega ma tegelikult ei kurdagi, sest film oli oma traagikast ja klaustrofoobsest keskkonnast hoolimata vahva, tuletas meelde koolipoisina mitmeid kordi õhinal loetud Norbert Casteret' raamatut "30 aastat maa all", filmis ei olnud 3D-efektidega lolliks mindud ning boonusena pakkusid Ioan Gruffudd ja Rhys Wakefield silmailu. Ja seda kõike umbes nelja euro eest. Tsotsa-tsoola platsa, eat your heart out! :)

7/10

Kommentaare ei ole: