02 august 2010

Tron (1982)

Tron
Lavastaja: Steven Lisberger
1982
http://imdb.com/title/tt0084827/

Tron - 1982 poster Ma arvan, et aasta oli kas 1982 või 1983, kui mu vanamees ajas kusagilt välja ühe imeliku rohelise kasti, mida telekaga ühendades sai mängida vist viite erinevat konsoolimängu. Kõige suurem hitt oli muidugi "Tennis" (sisuliselt siis ilmakuulsa Pong'i kloon) aga ka neid teisi sai mitu nädalat vennase ning klassivendadega mängitud. Kuni see kast meid lõpuks ära tüütas ja vanamees selle uuesti kellegile maha parseldas. Selle üle, mis iga mängu ajal selle kasti sees toimus, ei tulnud meil tollal pähe juureldagi kuni veel mõni aeg hiljem sattus kätte videokassett, millel ilmselt soome telekanalilt lindistatud film "Tron". Film, mis just seda näitabki, kuidas arvutitele kirjutatud programmid elavad ja hingavad. Ning võitlevad elu ja surma peale. :)

Et varsti hakkab kinodesse jõudma omaaegse kultusfilmi järjelugu ("Tron legacy", mille tegemiseks kulus "ainult" 28 aastat), siis pidi uuesti ka vana klassika üle vaatama. Kõige suurem üllatus oli see, et maailma üks esimesi suuresti arvutigraafikal põhinevaid filme, mille efektid toodeti arvutil, millel oli "tervelt" 2MB mälu ning 330 megabaidine kõvaketas, on ajale vapralt vastu pannud. Disney otsus kasutada arvuti sees toimuva kujutamisel võimalikult skemaatilist pindade markeerimist ning selle kõige üles võtmiseks monokroomset filmi, mis siis hiljem suuresti arvutite ning usinate Taiwani maalermeistrite poolt üle võõbati, oli ilmselt ainuõige. Mõnus nostalgialaks.

8/10

Veel. Esiteks, kui kellelgi on padjapüüri peidetud natuke üleliigset raha, siis 35 tuhande USA dollari eest sai veel vähemalt eelmisel kuul tellida endale viimase peal Tron'i motikas. Eriti limiteeritud tiraažis ja peaaegu täielikult käsitööna toodetud rattad saavad olema täiesti sõidukõlbulikud ning pilkupüüdvad on need niikuinii.

Tron light cycle
Ja teiseks saab siin ka näidata kui palju meie elu vahepealsete aastatega odavamaks on läinud. Omal ajal pidid inimesed koju videokassetti ostes selle eest välja käima 85 dollarit, mis inflatsiooni arvestades oleks umbes 250-300 tänase dollari ringis. Praegu saab filmi ikka tunduvalt odavamalt kätte. :)

Tron flyer a
Tron flyer b

2 kommentaari:

Ulmeguru ütles ...

Hästi sümptomaatiline, et selle filmi puhul on võimalik kirjutada/rääkida kõigest... ainult mitte filmist endast ja eriti sisust... omaaegne «Avatar»...

ancientboy ütles ...

No paljukest neil blockbusteritel seda originaalset sisu ikka olnud on? :)

Kunagi jättis mulle umbes samasuguse "uh kui lahe!" mulje ka Stephen Kingi loost inspireeritud "The lawnmower man" aga seda ei suutnud ma paari aasta eest küll enam üle vaadata, nood jubedad arvutiefektid häirisid ikka tugevalt. "Troniga" seda muret polnud. Ja "Muruniitja" valmis "Tronist" 10 aastat hiljem.