14 mai 2010

Ületas üüdisekunnise

No teate, see ületas isegi minu jaoks "üüdisekunnise" (tsitaat minult endalt jaanuarikuisest Riiast kui me seal kolm päeva Professori järjekordset tähtpäeva tähistasime) kui ma praegu Oopi blogist lugesin, kuda keskerakondlikus häälekandjas sõna võtnud kõrgelt haritud härrasmees (ei, mitte Oop) tituleeris ühe hiina kirjakultuuri suurteose "Kolmevalitsuse" punakirjaniku toodanguks.

Poliitiliste oponentide materdamiseks kasutab Toomas Varek nimelt Kesknädalas muuseas ka järgmist juttu: "Meenub "XX sajandi raamatu" sarjas ilmunud Hiina punakirjaniku Guo Moruo triloogia "Kolmevalitsus". Nii nagu oli võimatu meeles pidada teose sadu erinevaid tegelasi ja tegevusliine, samamoodi jäävad arusaamatuks ka kolmikliidu muutlikud poliitilised ettevõtmised."

Tühja nüüd selle kolmikliiduga aga võtame siis ette faktid. Tõsiasi, et "Kolmevalitsus" eesti keeles sügaval stagnaajal ilmus, on loomulikult kinnitust leidnud. Ainult et selle autor on (toona kasutatud kirjapildis) Lo Guan-Tžung (ingliskeelses maailmas tuntud kui Luo Guanzhong), eesti keeles ilmus see suurteos Eesti Riikliku Kirjastuse väljaandel 1959. a. kahes köites (ehk mitte nii kirgastele kriitidele: triloogiast jääb tervelt üks köide puudu), raamatusari, milles need ilmusid, oli "Suuri sõnameistreid" (ja mitte "XX sajandi raamat") ning takkapihta ei saanud selle ühe hiina kultuuri tähtteose autor kuidagi punakirjanik olla (hea küll, kui ta just ajarändur ei olnud...), kuna raamat on kirjutatud 14. sajandil. Jällegi, Toomas Vareki sugustele, mitte kõige kirkamatele kriitidele: see on umbes 600 (kuussada!) aastat varem kui punased Hiinas üldse võimule tulid.

Muide, Vareki poolt mainitud kirjanik, arheoloog ja poliitik Guo Moruo on ka täiesti reaalselt eksisteerinud isik, elas aastail 1892-1978 ning oli tõesti mõnda aega Mao Zedongi soosingut nautimas. Huvitavaks muudab loo aga asjaolu, et tema raamatuid ei ole eesti keeles kunagi välja antud ja jääb üle ainult mõistatada, kuskohast seltsimees Varek neid lugenud on, et sellise idiootliku prohmakaga maha sai.

Ma olen nõus isegi varvastega alla kirjutama Oopi deklaratsioonile: "Kui ma peaks kunagi väsima teda [s.o. Toomas Varekit] mõnitamast, siis puhkan natuke ja mõnitan edasi. Valjuhäälne juhmus väärib karistust."

No tõesti. Tule taevas appi!

2 kommentaari:

Trash ütles ...

Valearusaamas olid süüdi raamatu punast värvi kaaned.

ancientboy ütles ...

Tead, isegi seda vabandust ei ole. "Kolmevalitsuse" mõlemad köited on sinise ümbrispaberi ja selle all hallide kaantega. :)