The Onion Movie (Euroopas ilmselt tuntud rohkem nime News movie all)
Lavastaja: Tom Kuntz, Mike Maguire
2007
http://imdb.com/title/tt0392878/
The Onion on ametliku versiooni järgi rohkem kui 250 aastat tagasi (tegelikult küll alles eelmise sajandi kaheksakümnendatel) alguse saanud meediaväljaanne, mis toodab pealtnäha kaunis tõepäraseid libauudiseid ning on oma satiirilise joone ning kõike ja kõiki pilava stiiliga võitnud endale miljoneid poolehoidjaid. Algselt vaid paberväljaandena ilmunud (trükitiraaž on väidetavalt pea 700 tuhat), on nad tänaseks oma "raadio- ja telesaadetega" laienenud ka internetti ning 2003.a. hakati väntama ka täispikka filmi. Filmiga ei läinud siiski nii lihtsalt kui loodeti ja peale lõputut tegijate vahetust, mitmeid filmi prügikasti viskamisi ja siis selle sealt uuesti välja otsimist (vahepeal jõudis isegi IMDB "tootmises olnud" filmi kirje üldse ära kustutada), sai see 2007.a. lõpuks siiski valmis ning jõudis 2008.a. kevadel straight-to-video müügile.
Uudistesaate formaadis üles ehitatud film andis tegijatele võimaluse seda täita sketšidega peamiselt Ameerika igapäevaelust, mille vahele on meelelahutuseks pikitud reklaame järjekordse Hollywoodi bestselleri "Cockpuncher" (peaosas Steven Seagal) tutvustuseks ning poleemikat tekitanud muusikavideoid, mida kommenteerides väidab miljonite noorte inimeste lemmik, seksist nõretav ja kangesti Pritnit meenutav "Melissa Cherry", et tema hittlauludes (ning nende leebelt öeldes erootilistes videodes) "Shoot Your Love All Over Me" ja "Take Me From Behind" pole tegelikult seksiga mitte midagi pistmist. Muidugi ei saada läbi ka terroristideta (näeme ka neile tehtud õppevideot), ulmefänne rõõmustavad silmist laserkiiri tulistavad peruulased ja paadunud lauamängude fänni võitlus suure paha kolliga ning geiseltskond saab natuke silmailu järjekordsest reklaamist, millega tutvustatkse gay-kruiisi suurepärasel laeval "Queen Nathan II". No ja nii edasi. Kes on The Onioni uudiseid näinud, teavad, mida oodata.
Vindi keeravad lõplikult üle deleted scene'd, kus näidatakse muuseas kokasaadet, mis õpetab üksikasjalikult, kuidas oma kenast kiisukesest maitsvat rooga valmistada.
8/10
19 mai 2010
The Onion Movie (2007)
Megastructures - 2x26 - U.S.S. Virginia (2005)
U.S.S. Virginia - telesari "MegaStructures", s2e26
Lavastaja: Chuck O'Farrell
2005
http://imdb.com/title/tt0978087/
Ilmselt üks kehvemaid ja infovaesemaid seeriaid ses pikas telesarjas. Pildimaterjali oli ehk veerand tunni jagu ning formaadijärgne tund venitati täis lõputute kordustega ja kuigi seeria oli pühendatud USA mereväe uue, Virginia-klassi allveelaeva konstrueerimisele ja ehitamisele, siis sisuliselt midagi uut (peale tühja loba "suurim, vaikseim, tublim") selle aluse kohta sest filmikesest teada ei saanud. Arusaadav, et ühest küljest oli tegemist ju ka väga tundliku valdkonnaga ning moodsaim sõjatehnika sisaldab alati selliseid saladusi, millele vihjaminegi võib paha-paha olla, samas teisalt oleks võinud siis selle filmi üldse tegemata jätta. Seda, et tänapäeva allveelaevad on sigarikujulised ning seal teenistust pidavad mehed peavad olema üle klaustrofoobiast ning suutma omavahel talutaval taseme suhelda ka peale mitmekuist vee all istumist, teavad kõik ju niigi.
2/10
14 mai 2010
Ületas üüdisekunnise
No teate, see ületas isegi minu jaoks "üüdisekunnise" (tsitaat minult endalt jaanuarikuisest Riiast kui me seal kolm päeva Professori järjekordset tähtpäeva tähistasime) kui ma praegu Oopi blogist lugesin, kuda keskerakondlikus häälekandjas sõna võtnud kõrgelt haritud härrasmees (ei, mitte Oop) tituleeris ühe hiina kirjakultuuri suurteose "Kolmevalitsuse" punakirjaniku toodanguks.
Poliitiliste oponentide materdamiseks kasutab Toomas Varek nimelt Kesknädalas muuseas ka järgmist juttu: "Meenub "XX sajandi raamatu" sarjas ilmunud Hiina punakirjaniku Guo Moruo triloogia "Kolmevalitsus". Nii nagu oli võimatu meeles pidada teose sadu erinevaid tegelasi ja tegevusliine, samamoodi jäävad arusaamatuks ka kolmikliidu muutlikud poliitilised ettevõtmised."
Tühja nüüd selle kolmikliiduga aga võtame siis ette faktid. Tõsiasi, et "Kolmevalitsus" eesti keeles sügaval stagnaajal ilmus, on loomulikult kinnitust leidnud. Ainult et selle autor on (toona kasutatud kirjapildis) Lo Guan-Tžung (ingliskeelses maailmas tuntud kui Luo Guanzhong), eesti keeles ilmus see suurteos Eesti Riikliku Kirjastuse väljaandel 1959. a. kahes köites (ehk mitte nii kirgastele kriitidele: triloogiast jääb tervelt üks köide puudu), raamatusari, milles need ilmusid, oli "Suuri sõnameistreid" (ja mitte "XX sajandi raamat") ning takkapihta ei saanud selle ühe hiina kultuuri tähtteose autor kuidagi punakirjanik olla (hea küll, kui ta just ajarändur ei olnud...), kuna raamat on kirjutatud 14. sajandil. Jällegi, Toomas Vareki sugustele, mitte kõige kirkamatele kriitidele: see on umbes 600 (kuussada!) aastat varem kui punased Hiinas üldse võimule tulid.
Muide, Vareki poolt mainitud kirjanik, arheoloog ja poliitik Guo Moruo on ka täiesti reaalselt eksisteerinud isik, elas aastail 1892-1978 ning oli tõesti mõnda aega Mao Zedongi soosingut nautimas. Huvitavaks muudab loo aga asjaolu, et tema raamatuid ei ole eesti keeles kunagi välja antud ja jääb üle ainult mõistatada, kuskohast seltsimees Varek neid lugenud on, et sellise idiootliku prohmakaga maha sai.
Ma olen nõus isegi varvastega alla kirjutama Oopi deklaratsioonile: "Kui ma peaks kunagi väsima teda [s.o. Toomas Varekit] mõnitamast, siis puhkan natuke ja mõnitan edasi. Valjuhäälne juhmus väärib karistust."
No tõesti. Tule taevas appi!